top of page

Orit Willenberg-Giladi

Córka Ady i Samuela

ur. 1960

W 1960 roku urodziła się nam córka Orit. Jej imię stworzyliśmy z imion pomordowanych naszych bliskich – mojej matki i sióstr Samuela: Racheli, Ity i Tamary. Dodaliśmy tylko „O” i wyszła Orit – po hebrajsku Świetlana.

Orit ukończyła Politechnikę z wyróżnieniem. Jest bardzo uznanym w Izraelu architektem. Wśród jej ważnych projektów, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami, największą dumą napawa mnie zaprojektowana przez nią Ambasada Izraela w Berlinie. Składa się ona z sześciu elementów upamiętniających sześć milionów zamordowanych Żydów.

Fragment autobiografii Ady-Krystyny Willenberg, spisanej 16 września 2022

„Nie miałam zwyczajnego dzieciństwa. Rodzice stale mówili o Treblince” – opowiada Orit Willenberg-Giladi, izraelska architekt i córka Samuela Willenberga, uczestnika powstania w tym obozie zagłady.

Patrycja Bukalska, Imię z inicjałów, Tygodnik Powszechny 31.07.2018

Orit Willenberg-Giladi jest słynną architektką izraelską, współwłaścicielką Orit Willenberg & Keren Jedwab Architects & Town Planners.

Jej wielki wkład w dzieło rodziców: misję pamięci o Zagładzie, o koszmarze Treblinki, o buncie więźniów to wykonanie, w ramach jej pracowni, dwóch projektów Centrum Edukacyjno-Wystawienniczego w Treblince, Treblinka 1 w 2013 roku i Treblinka 2 w 2021 roku.

Orit Willenberg-Giladi jest matką córki i dwóch synów, babcią dwóch wnuków.

bottom of page